دریاچه زریبار  جاذبه و نگین گردشگری کردستان

  پناهگاه حیات وحش و دریاچه زريبار (زریوار) جاذبه گردشگری منحصر به فردی است که میتوان آن را از زیباترین اکوسیستم های آبی استان کردستان برشمرد و در فاصله بسیار کمی از شهر مریوان واقع شده است.

  تالاب زریوار یکی از تالاب های با ارزش غرب ایران و از قطبهای گردشگری کردستان به حساب می آید. این دریاچه زیبا با مساحتی در حدود 3000 هکتار ترکیبی از آب- نیزار و گونه های مختلف حیات وحش در حاشیه غربی شهر مریوان قرار دارد. گونه های متعددی از ماهیان بومی مانند: سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، سس ماهی، شاکولی، گامبوزیا در این دریاچه یافت میشوند. این تالاب به دلیل قرار گیری در مسیر مهاجرت پرندگان یکی از  اکوسیستم آبی مهم پذیرای پرندگان مهاجر می باشد.  از جمله تهدیدات همیشگی ماهیان و حیات تالاب بالا رفتن دمای اب دریاچه در تابستان، کاهش اکسیژن محلول آب، افزایش فعالیت ارگانیسم های آبزی مثل جلبکها و فیتو پلانکتون ها به دلیل شرایط مساعد دمایی و مصرف شدید اکسیژن همچنین ورود مواد نیترات و فسفات زا چون کودهای شیمیایی، فاضلاب ، بسته بودن آب سیستم و عدم جایگزینی آب تازه می باشند.

   پناهگاه حیات وحش  و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی خارج می شود. طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است. برای رسیدن به دریاچه زریوار کافیست تا حدود 3 کیلومتر از شهر مریوان به سمت مرز باشماق خارج شوید تا دریاچه و نگین زیبای کردستان را در سمت چپ خود ببینید. از جمله تفریحات و امکانات موجود در این دریاچه گشت و گذار با قایق و همچنین ماهیگیری می باشد. 

  البته رستوران های حاشیه دریاچه ماهی های تازه صید شده از دریاچه را به روشی ویژه و بسیار لذیذ کباب میکنند که حتما یکبار امتحان کردن آن ارش دارد. کمپ کردن در حاشیه دریاچه امکان پذیر است و از امنیت بالایی برخوردار است. این مجموعه  دارای هتل، پارکینگ، محل کمپ و سرویش بهداشتی است.

    هوای منطقه در بهار و تابستان بسیار خنک و معتدل می باشد  و در پاییز و زمستان هوای زریوار سرد و خشک می باشد. آب این دریاچه از چشمه های کف جوش و بارش ها تامین می شود، در سالیان گذشته در فصل زمستان سطح دریاچه کاملا یخ میزد و جلوه ای تماشایی را برای بینندگان به ارمغان می آورد. البته در این حالت قدم زدن و رفتن بر روی دریاچه بسیار خطرناک است و به هیچ وجه توصیه نمیگردد.

  پوشش گیاهی این دریاچه عبارتند از  سراتوفیلیوم ، سریوفیلیوم   هزارنی ، بارهنگ آبی ، نیلوفر آبی ، علف هفت‌ بند ، پیچک‌ ها ، لویی و بزواش ، جگن و نعناع. پرندگان و آبزیانی که تاکنون در این دریاچه شناسایی شده اند و شاید به دلایل و شرایط مختلفی اثری از بسیاری از آنها در این برهه زمانی نباشد عبارتند از:  سیاه ماهی خالدار ، سیاه ماهی معمولی ، عروس ماهی ، ماهی گامبوزیا، ماهی آمور سفید ، کپور آیینه‌ ای ، کپور معمولی ، کپور سرگنده ،گونه مارماهی ، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون، بیش از ۳۱ گونه پرنده بومی و مهاجر و تقریباً ۱۴ گونه  آنها بومی و مابقی انواع پرندگان مهاجرند . اردک سرحنایی و سرسبز ، اگرتها ، بوتیمار بزرگ و کوچک ، انواع چنگر ، پرستو های دریایی ، کشیم بزرگ و کشیم کوچک، کاکائی ها ، حواصیل خاکستری ، خوتکا ، گیلار ، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه، سگ آبی ، روباه ، خوک وحشی ، خرگوش ، گراز و نوعی گربه وحشی، از گونه‌ های شناسایی شده و  و ارزشمند تالاب زریبار هستند.

   

  نظرات (0)

  نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

  دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
  پیوست ها (0 / 3)
  اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
  متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید
  © استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. طراحی شده توسط عقیل جاسمیان

  Please publish modules in offcanvas position.